KAS PROJEKTORI LAMP PEAB VEEL VASTU? KUIDAS SEDA TEADA SAADA?
Ilmselt paljudel meist on ette tulnud olukorda, kus soovid sõprade läbi projektori näiteks jalgpalli vaadata, kuid selgub tõsiasi, et lamp on kohe-kohe läbi põlemas. Kehvemal juhul on projektori lamp otsustanud töö lõpetada just, siis kui teda kõige rohkem vaja on. Arvestades, et keskelt läbi on lampide eluiga kaks kuni neli aastat, siis on väga mõistlik võimaluse korral soetada endale kaks projektori lampi. Kui lamp näitab, et veel on 25% eluiga alles jäänud tuleks sisse panna uus lamp ja jätta vana tagavaraks. Sellega kindlustate endale, et ükski jalgpalli kohtumine või perekondlike piltide näitamine ei jää tegemata.
Märgid, et lamp hakkab läbi minema
Esimese märgina on kõigil projektoritel võimalik vaadata nii öelda eluiga, ehk kaua veel peaks lamp vastu pidama. Samuti sõltuvalt firmast kuvatakse see ekraanile, kui projektor käima pannakse – eelkõige juhtudel, kui projektori lambil on näiteks alla 25% eluiga alles.
Teisena tasub jälgida, millise valgusastmega lamp põleb ja pilti seinale või ekraanile näitab. Mida tumedam on pilt seda tõenäolisem on, et kauaks enam lampi pole ning tuleb mõelda uue lambi soetamisele. Kindlasti ei ole mõistlik oodata, kuni projektor enam ei tööta ning alles, siis uus lamp tellida – mõistlik on hoida endal koguaeg üks varuks, kui peaks tekkima vajadus kasutada.
Viimase asjana, mida saab jälgida on kuumus ja stabiilsus. Kui lamp on uus siis ta soojuseraldumine ei ole väga suur, kuid mida rohkem “lõpu” poole protsess läheb, seda kuumemaks läheb ka lamp. Ühtlasi tekivad kuumaga erinevad anomaaliad – näiteks pildi edastamisel võivad tekkida tühimikud ja imelikud heliefektid, mida kindlasti olla ei tohiks.
Kuidas käituda, kui oled usin kasutaja
Kui kasutate igapäevaselt projektorit näiteks ettekannete näitamiseks või koolis õppetööd tehes, siis tasub kindlasti hoida endal mõned lambid varuks. Põhjus on selles, et projektori lamp, leiab tihtipeale, et parim aeg mitte tööle minna oleks see hetk, kui tähtis ettekanne on vaja teostada. Kuidas aga oleks mõistlik käituda, kui soovite, et teil oleks kindlalt tagavara olemas. Kõige lihtsam viis on uurida välja, millist lampi teil täpselt vaja on ning seejärel see tellida projektorilambid kategooriast. Seejärel ei tasu oodata, vaid tuleks kohe olemasolev lamp välja vahetada isegi eeldusel, et sellel on näiteks 25% eluiga alles. Võib tunduda, küll imelikuna, kuid sellisel viisil saate endale töökorras ja kindlalt töötava asja panna kappi karpi ootama oma hetke. Kunagi ei ole mõistlik lampi täiesti lõpuni ära kasutada, kuna see võib põhjustada ka probleeme muudele süsteemidel ning lõpuks võib väga kulukaks maksma minna. Kui uus lamp on ilusti kasutusele võetud, siis võid rahulikult kindel olla, et ligemale kaks aastat on muretu peale mida, tuleb läbi teha sarnane protsess.
Nagu ilmselt ka selgeks on juba saanud, siis projektori puhul on kõige tähtsam osa projektori lamp – ilma selleta projektor ei tööta, ning mingit kasu temast ei ole. Lühidalt öeldes, siis tuleb lambi eest ilusti hoolt kanda, puhastada ning käituda täpselt vastavalt kasutusjuhendile, mis projektori ostuga kaasa antakse. Osad lambid nõuavad rohkem puhastamist, et nende eluiga oleks sarnane nagu on märgitud tootele. Kui ei ole leidnud endale sobivat toodet, siis leiad selle kindlasti meie e-poest, kus saad nõu küsida ka meie spetsialistide käest.